Ve šperkařství jsem našla to, co mi chybělo v architektuře

ome

Ke šperku mě přivedlo studium architektury. Ohraničená zadání, přísné termíny a virtuální projekty ve mně probudily touhu po sebevyjádření, chuť tvořit něco hmatatelného a osobního. Když jsem na rok přerušila školu, získala jsem čas a prostor, které jsem tolik potřebovala. 

 

Mé úplně první šperky vznikly ze skleněných korálků. A není divu, protože sklo mě fascinuje už od dětství. Tehdy jsem při rodinných výletech na Šumavu nadšeně sbírala jeho úlomky v potocích a na cestách v okolí bývalých skláren. Když mě pak navazující studium architektury zavedlo na sever Čech, objevila jsem skleněné kuličky, které daly základ mým prvním uceleným kolekcím.

Vytvářím svět, ve kterém se šperk i architektura potkávají

Teď mám vlastní ateliér a v něm si plním svůj sen: denně beru do rukou drahé kovy i sklo a proměňuji je ve šperky, které představují kousek mě samotné. Ačkoli obdivuji 3D tisk a modelování, v mé tvorbě je nenajdete. Ruce a metoda ztraceného vosku jsou jediné nástroje, které používám. 

 

Své místo v mém životě má stále i architektura. Do mé šperkařské tvorby se promítá v podobě jednoduchých konstrukcí a prvků, které odrážejí krásu technicistního světa stavebních materiálů. Čas od času také pracuju na architektonických projektech a společně s kamarádkou Alžbětou jsme založily spolek Architektky, který podporuje ženy působící v tomto oboru.

Adéla Pečlová

Prohlédněte si mé šperky inspirované architekturou

Absolvované stáže a kurzy

2012: Letní škola šperku v Plzni

2017: UMPRUM – stáž v ateliéru K.O.V. pod vedením Evy Eisler

2019: Zlatnický kurz ve Zlatnickém středisku praktického vyučování (Solunka s.r.o.)

Kde jsme se mohli potkat:

2018

Lemarket, Praha CZ

2017

Lemarket, Praha CZ

Deziin Urbanature, Praha, CZ

Easa, Fredericia, DK

Czech Design Week, Brusel, B

2016

Lemarket, Praha, CZ

Designblok s ateliérem K.O.V. UMPRUM, Praha, CZ

Czech Design Week, Praha, CZ

Pecha Kulcha Night, Olomouc, CZ

2015

Lemarket, Praha, CZ

Prague Design Week, Praha, CZ

Pecha Kulcha Night, Ostrava, CZ