Adéla Pečlová

ome

Studium architektury se pro mě v jednu chvíli stalo životem mezi matematickými rovnicemi a stavěním vzdálených virtuálních budov. Mezi přesnými termíny a množstvím úkolů jsem postrádala čas na zkoumání, chybování a tvoření. Krása potřebuje svůj čas.

Výroba perfektních vizualit mě omrzela, postrádala jsem autenticitu a “osobní podpis”.

Prvním impulz byla touha po práci rukama. Touha dotýkat se materiálů. Vnímat jejich reálnou barvu, povrchy a struktury. Touha vrstvit objekty, sledovat, jak na sebe reagují a jak mezi sebou komunikují. Tvorba tady a teď, vytvořit “něco z ničeho.”

Začala jsem pracovat se skleněnými korálky, ty mě doprovázely od dětství. Magnetické zapínání vzniklo postupně z hledání jednoduché funkčnosti a krásy technicistního světa stavebních materiálů. Minimalistické formy mě odvedly od korálků ke skleněným kuličkám na sever Česka.

Sen tvořit šperky mě dovedl do ateliéru šperku na UMPRUM. Absolvovala jsem stáž v ateliéru K.O.V. pod vedením Evy Eisler.

Měsíc po ukončení studia a získání titulu Ing. arch. jsem se těšila na prostor pro tvorbu šperku. Nebylo mi přáno, měsíc na to jsem si zlomila zápěstí dominantní ruky. Predikce návratu do funkčního stavu byly minimální. Já a má mysl jsme se dotkly dna. Nedoufala jsem, že se vrátím k architektuře nebo šperku.

Zatvrzelost, vizionářství a nejbližší mi dali podporu, abych se vrátila do normálního života. Tvorba mi během roku rehabilitací a operací zachránila ruku. Nyní nosím dva šperky, dvě jizvy, které zdobí levou ruku.

Šperky, které vytvářím, jsou kouskem mě samotné, mého snu. Věnuji jim svou veškerou pozornost, zručnost a péči. 3D modelování a tisk obdivuji, nicméně v mé tvorbě je nenajdete. Ruce a metoda ztraceného vosku jsou nástroje a technologie, které používám. 

Materiál rovnám a ohýbám, řežu ho a natahuji. Mé ruce si ho podmaňují, tvarují a dávají mu směr. Precizně ho spojuji, čistím a vytvářím jeho strukturu. Jemně ho piluji, leštím a pomalu ho připravuji do světa. Krása potřebuje svůj čas.

Adéla Pečlová

Kde jsme se mohli potkat:

2018

Lemarket, Praha CZ

2017

Lemarket, Praha CZ

Deziin Urbanature, Praha, CZ

Easa, Fredericia, DK

Czech Design Week, Brusel, B

2016

Lemarket, Praha, CZ

Designblok s ateliérem K.O.V. UMPRUM, Praha, CZ

Czech Design Week, Praha, CZ

Pecha Kulcha Night, Olomouc, CZ

2015

Lemarket, Praha, CZ

Prague Design Week, Praha, CZ

Pecha Kulcha Night, Ostrava, CZ