STUDENTA

Adéla Pečlová

Studentka ČVUT oboru architektura a stavitelství založila svou šperkařskou značku v létě 2011. Všechny produkty jsou originály, jsou navrhovány a následně zpracovány jednotlivě. Kovy jsou ručně opracovávány. Použité korálky a sklo jsou produktem výhradně českých firem.

O studentech ČVUT se říká, že je zajímají jenom počítače a technické novinky. S uměním a návrhářstvím si je spojuje málokdo. Adéla Pečlová se tak trochu vymyká – před dvěma lety založila svou uměleckou značku, pod kterou vyrábí a prodává šperky. „Češky jsou krásné, jen je třeba je někdy popostrčit,“ říká o nás v rozhovoru pro Studentu.

Naučily se už české ženy nosit odvážnější šperky než třeba jenom nenápadné řetízky a prstýnky?

V jisté míře ano, týká se to ale spíš žen/dívek, které se zajímají o módu. Myslím, že stále převládá trend neupozorňovat na sebe.
Navíc se setkávám s názory, že je přeci jednodušší mít ten jeden řetízek nebo prstýnek, který se prý hodí ke všemu. Takovýhle přístup je samozřejmě snazší, přijde mi to ale škoda. Češky jsou přeci krásné, jen je třeba je někdy „popostrčit“.

Studuješ na ČVUT architekturu – jsou tví spolužáci umělečtěji založení, než ti z ostatních fakult, kteří mají nálepku spíš „technokratů“?

Okruh školních přátel, ve kterém se pohybuji, se na svět dívá trochu jinýma očima. Je to ale spíš člověk od člověka. Studenti technických škol mají své umělecké koníčky, jen se na ně mnohdy pohlíží jako na zmíněné „technokraty“ nebo „ajťáky…“

Využiješ při tvorbě i nějaké znalosti ze školy?

Bohužel vůbec ne, možná jen jistý druh techničnosti.

Jak vniká tvůj šperk? Z čeho je vyrobený?

Šperky vznikají za pochodu, do slova. Snažím se každodenně skloubit školu a tvorbu. Čerpám z nových trendů a všeho, co mě ovlivňuje. Koncept kolekce utvářím v hlavě většinou delší dobu – jaký použiju materiál, jakou barevnost… Používám především sklo českých firem a hliník. Tělo šperku je z vypletených umělohmotných vláken. Po návrhu přijde samotná výroba, šperky se během ní ještě mnohdy trochu změní.

Na tvých stránkách jsem si všimla, že zapojuješ do výroby i tátu a strejdu, jak se jim líbí tvoje šperky? A bylo těžké je přesvědčit, aby ti pomáhali?

To byste se museli zeptat přímo jich:-) Taťka i strejda jsou manuálně velmi zruční. Takže si myslím, že mi rádi pomůžou vyřešit technické problémy, se kterými si nevím rady. Strejda si vyrobil soustruh, se kterým je výroba rychlejší a především kvalitnější. Je to pro mě velká pomoc, nemusím se už potýkat s pilkou na železo…

Pro koho je tvoje tvorba určená, kdo u tebe nejvíc nakupuje? A máš i nějaké stálé zákaznice?

Pro ženy/slečny, které mají rády módu a designové kousky. Stálý okruh zákaznic nemám, snažím se na něm pracovat. Je skvělé, když se zákaznice vracejí a jsou spokojeny s mou prací.

Vzpomeneš si na svoje první dílo, co to bylo, a máš ho ještě doma?

Ještě než jsem založila značku, pletla jsem kuličky z korálků a dělala z nich náhrdelníky a náramky. Minimálně u známých bych nějaký kousek našla.

Kde si můžou lidi tvoje šperky koupit?

Na stránkách www.adelapeclova.cz je rozcestník, který zákazníky navede.

Plánuješ si jednou otevřít třeba i vlastní obchod? A kde by to mělo být?

Pokud bude možnost, tak moc ráda. Přednostně bych hledala lokaci v Praze, mám tady momentálně největší zázemí pro to, co dělám.

Fotky na tvých stránkách působí čistě profesionálně, jak vznikají a kdo je předvádí – fotíš šperky také na sobě?

Ohledně produktových fotek patří velký dík mému kamarádovi Martinu Pulcovi. Po večerech jsme fotili a Martin po nocích upravoval fotky. Má velmi dobré zázemí pro focení a bez něj bych neměla fotky pro konečný prodej.

Při focení kampaně jsem měla štěstí na skvělý realizační tým. Přípravy byly sice náročné, ale výsledek stojí za to. Poslední kampaň fotila Bárb Drašnarová, vizáž zajistila Lucie Dejmková a o styling se postarala Adéla Mazánková. Jmenované slečny jsou taky blogerky, zajímají se o trendy, spolupráce byla tedy na profesionální úrovni.

Na sobě šperky nefotím, je spousta krásných slečen, které mohu oslovit jako potenciální modelky…

Text: Michaela Raková

Foto: Martin Pulec a Bárb Drašnarová

Zdroj: http://student-art.studenta.cz/sperkarka-adela-peclova-cesky-na-sebe-nechteji-moc-upozornovat/article/1149

Leave a comment


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

Rubriky