BY MY ART

„Mám sen, ideály a vnitřní motor. To mě žene dopředu.“

Někdy se Vám stane, že potkáte člověka, který Vám při jediném setkání dá víc než nespočet lidí, kteří se okolo Vás motají celý život. Energie, porozumění, motivace, chtíč jít dál a jak sama říká – hlavně nezabřednout. Přesně toto čiší z mladé šperkařky, o které ještě hodně uslyšíme. Adéla Pečlová

Spoustu malých holek baví navlékat korálky. Byl to i tvůj případ nebo Tě to oslovilo až později?

Korálky a bavlnky, na těch jsem začínala. Neminuly mě ani bižuterní komponenty, výroba čelenek a mnoho dalšího. Myslím, že je důležité prokousat se různými technikami. Je to přirozený vývoj.

Šperk byl vyústěním mé práce. Unifikované zboží z přehlcených obchodů se mi nelíbilo. Hledala jsem jednoduchost, dobré materiály a zpracování. Začala jsem tedy vyrábět to, co se mi nedostávalo.

Brand Adéla Pečlová jsi založila v roce 2011. Jakou cestu jsi za tu dobu ušla? Co by si zmínila jako nejdůležitější mezník za těch pět let?

Vzhledem ke studiu architektury nebylo mnoho času na tvorbu. Začátky byly složité, stálo přede mnou mnoho výzev. Nejvíc práce stojí za rokem 2014 a 2015. První představení značky na Prague Design Weeku a Czech Design Weeku odstartovalo větší povědomí o AP.

Mezníkem je pro mě především ukončení studia architektury na ČVUT.

Jaké druhy a barvy materiálů používáš nejraději? Co Tě inspiruje? Tvoříš lidem šperky přímo na míru?

Sklo. Je to krásný materiál, který má v česku tradici a je základem mého šperku. Používám hliník. Poslední kolekce je z exotických dřevin a recyklovaného skla. Ta mi přirostla k srdci zatím nejvíc.

Kolekce jsou v monochromatických barvách, čistých linkách.

Inspiruje mě architektura, materiály. Vnímám svět kolem sebe a nasávám, co jde. Jsem jako houba. To formuje mé podvědomí a na takovém základě pracuji.

Šperky na míru tvořím, ale nejdu proti svému konceptu. Odvíjí se to od dialogu s klientem.

Tvoříš i pánské šperky?

Šperky neoznačuji nálepkami mužský nebo ženský. Kolekce Wood nebo Imperfect je v provedení černého skla, dřeva a kovu. Pár odvážných, kteří na design weeku šperk zkoušeli už bylo, bohužel Češi na něj nejsou zvyklí. Těším se na svého prvního zákazníka.

Studuješ architekturu. Je tvá tvorba s architekturou nějak spjatá? Chceš se živit architekturou nebo šperky?

Ano, je. Nad šperkem přemýšlím spíš technickým směrem.

Nejsem nijak vyhraněná. Studium na FUA TUL mě posunulo a dalo nový náhled na architekturu. Do letního semestru jsem přijatá na stáž na UMPRUM do ateliéru K.O.V. k Evě Eisler.

Je to pro mě další krok, který mě zformuje.

V jednom z rozhovorů jsem se dočetla, že zapojuješ do výroby i členy rodiny. Je tedy brand Adéla Pečlová tak trochu rodinným brandem?

Rodina byla u začátku. Táta má dílnu, šikovné ruce a přehled o technologiích.

Přišla jsem s nápadem a on se pak snažil pomoci s jeho zhmotněním. Od pilky na železo jsem se přesunula ke strejdovi a jeho soustruhu. Má práce pak byla čistější. Bratranec mi poradil ohledně speciálních lepidel. Pak už bylo na mě, jak s tím naložím a čeho dosáhnu.

Na co jsi za poslední dobu nejvíce pyšná?

Měla jsem radost za přijetí do mezinárodní platformy Not Just a Label. Větší radost přišla, když jsem se dostala na stáž na UMPRUM.

Je nějaké slovo, které tě vystihuje? Jak by ses popsala?

Slovo Nevzdávám se.

Mám sen, ideály a vnitřní motor. To mě žene dopředu.

Co by sis ráda jako designér splnila? Co plánuješ do budoucna?

Chci představit svou tvorbu v zahraničí. Do budoucna plánuji mezioborovou spolupráci s oděvními designéry a fotografy.

zdroj: http://www.bymyart.cz/talent-support/adela-peclova/

Leave a comment